Arabskie debiuty w „Wielkiej Majówce” na Partynicach

Wyścigowa majówka (niedziela 6 maja) na Partynicach upłynie pod znakiem debiutów koni czystej krwi arabskiej  – obsadę aż czterech z siedmiu zaplanowanych gonitw stanowią araby.  W trzech z nich wystąpi Natalia Hendzel, niedawno nagrodzona tytułem najlepszej amazonki na świecie a.d. 2017 dosiadającej koni czystej krwi arabskiej ! W programie znalazły się również dwie gonitwy „uczniowskie”, w których rywalizować będą młodzi jeźdźcy mający na koncie mniej niż 25 zwycięstw. Początek zawodów, tradycyjnie o godzinie 14:15, wstęp wolny.

Konie czystej krwi arabskiej

Pierwszy raz w tym sezonie na starcie pojawią się trzyletnie araby.

Foto. Agata Władyczka
Foto. Agata Władyczka

W stawce sprinterów ciekawym koniem jest irlandzkiej hodowli 6-letni Danot, dla którego będzie to debiut na polskich torach. Wcześniej ścigał się w Wielkiej Brytanii.
W obsadzie pozostałych gonitw znalazło się kilka ciekawych, obiecujących koni, takich jak Oman,  Zirgina, Fred i Pontarion po doskonałym reproduktorze Ontario HF; Mera, New Game i Doris Race po świetnym Kazbeku; Kariym, Phia i Wermanika Korczak po innej wyścigowej znakomitości Vasilym Kossacku; czy GH Warisa z niemieckiej hodowli Franka Dilla.

Konie pełnej krwi angielskiej

Boks w maszynie startowej zajmie również półbrat trójkoronowanego Intensa, Incognito, który ścigał się z najlepszymi końmi w roczniku, zajmując drugie miejsce w Nagrodzie Rulera, czwarte w Nagrodzie Iwna i ósme w Derby. O zwycięstwo powalczą z nimi Intifada, Freddyisready i Pipasol, które mają już za sobą pierwszy start w tym sezonie.

Foto. Agata Władyczka
Foto. Agata Władyczka

Na dłuższym dystansie serię zwycięstw spróbuje przedłużyć Hipster, który wygrał swoje ostatnie dwa starty w poprzednim sezonie i zwyciężył także podczas inauguracji 2018 we Wrocławiu. Trzyletnie folbluty spotkają się w wyścigu na milę, a pobiegną w nim m.in. Sini i Relandi, które w debiucie trzy tygodnie temu niemal równocześnie minęły celownik, także w gonitwie na dystansie 1600 m.

Gonitwy uczniowskie, czyli kiedy jeździec zostaje dżokejem

W dwóch gonitwach dla koni pełnej krwi angielskiej dosiadający ich uczniowie i starsi uczniowie rywalizować będą w Czempionacie Młodych Jeźdźców pod patronatem Prezesa PKWK.
Zgodnie z kategoryzacją jeźdźców, aby zostać dżokejem należy zwyciężyć w co najmniej 100 gonitwach. Zanim uzyska się ten zaszczytny tytuł należy przejść poszczególne etapy kariery jeździeckiej, które uzależnione są od liczby

Foto. Agata Władyczka
Foto. Agata Władyczka

zwycięstw:

– uczeń jeździecki – jeździec, który nie wygrał 10 gonitw,

– starszy uczeń jeździecki – jeździec, który wygrał od 10 do 24 gonitw,

– praktykant dżokejski – jeździec, który wygrał od 25 do 49 gonitw,

– kandydat dżokejski – jeździec, który wygrał od 50 do 99 gonitw,

– dżokej – jeździec, który wygrał co najmniej 100 gonitw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.