Folbluty, araby i kłusaki francuskie, czyli drugi dzień sezonu wyścigowego na Partynicach

Konie czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej oraz kłusaki francuskie – wszystkie te trzy rasy będziemy mogli obejrzeć w niedzielę 29 kwietnia, podczas „Garden Party-Nice”, czyli drugiego dnia sezonu wyścigowego na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice.  Nazwa mityngu jest nieprzypadkowa, ponieważ w trakcie weekendu odbywa się tutaj również kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”. Tak więc organizatorzy kuszą nie tylko końską dawką sportowych emocji, ale również pięknem sztuki florystycznej. Wyścigowa niedziela rozpoczyna się o godz. 14:15, wstęp jest bezpłatny.

Końska dawka emocji – pod siodłem i w zaprzęgu

W sześciu gonitwach, które zostaną rozegrane podczas drugiej wyścigowej niedzieli na wrocławskim torze, zobaczymy łącznie 53 konie trzech ras – pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej i kłusaków francuskich.
Folbluty (konie pełnej krwi angielskiej) ścigać się będą w trzech gonitwach, a zmierzą się w nich konie, które już pokazały się podczas inauguracji sezonu, z tymi, które dopiero zaczynają tegoroczne starty. Starsze roczniki pobiegną na dystansach 1600 m i 1907 metrów.

Czteroletnie i starsze konie czystej krwi arabskiej będą rywalizować na dystansie 1907 metrów. W tej gonitwie zapowiada się ciekawa rywalizacja między Esidem In Zamour, Złotną, Tornado i liczącym sobie już 11 lat Addingiem, który ścigał się nie tylko w kraju, ale także na zagranicznych torach, a w karierze sięgnął po siedem zwycięstw.
Kłusaki francuskie pobiegną w dwóch gonitwach, każdorazowo na dystansie 2000 metrów. Jeden z wyścigów będzie gonitwą handikapową, w której zobaczymy konie z większym doświadczeniem wyścigowym, natomiast w drugiej rywalizować będą kłusaki znajdujące się u progu wyścigowej kariery.

Konie pełnej krwi angielskiej (folbluty) a czystej krwi arabskiej (araby) – podstawowe różnice
Konie pełnej krwi angielskiej są większe i potężniejsze od koni czystej krwi arabskiej. Biegają zdecydowanie szybciej od arabów, np. na dystansie 1600 m osiągają czasy lepsze od 13 do 20 sekund. Większość folblutów rozpoczyna karierę w wieku dwóch lat, niektóre w wieku trzech lub nawet czterech, natomiast araby debiutują w wieku trzech lat i więcej. Konie czystej krwi arabskiej charakteryzują się większą wytrzymałością niż folbluty, w związku z czym część z nich po zakończeniu kariery wyścigowej uczestniczy w rajdach rozgrywanych na dystansach kilkudziesięciokilometrowych, a nawet powyżej stu kilometrów.

Kłusaki francuskie – charakterystyka
Na wrocławskim torze ścigać się będą również konie w zaprzęgach, czyli kłusaki francuskie.
To bardzo charakterystyczne gonitwy, ponieważ konie poruszają się wyłącznie szybkim kłusem (za trzykrotne przejście w galop zaprzęg kłusaczy zostaje zdyskwalifikowany). Konie zaprzęgane są w lekkie, dwukołowe pojazdy, tzw. sulki, zaś powożący siedzi z tyłu na wysuniętym siedzisku. Kłusak francuski to koń doskonałej klasy, z wyglądu, temperamentu i charakteru przypominający dużego i silnego konia pełnej krwi angielskiej.

1907 metrów – partynicki dystans
1907 metrów to bardzo nietypowy dystans, wyścigi na trasie o takiej długości rozgrywane są tylko na Partynicach. Dlaczego? Otóż wrocławski tor powstał 111 lat temu, właśnie w 1907 roku. Od kilku lat konie ścigają się na takim dystansie,  przypominając w ten sposób wrocławianom historię partynickiego obiektu.

Jak dojechać
Z Dworca Głównego lub Autobusowego: autobusy 112,113, 862
Z centrum (np. przystanek J.P.2) Autobus 127
Tramwaje: 2, 6, 7 i 17 do pętli Krzyki, tam przesiadka w autobusy 113, 612, 852, 862, 872, 892

 

 

 

 

 

Drugi dzień sezonu wyścigowego: Garden Party-Nice

Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław

29 kwietnia (niedziela) godz. 14:15, wstęp wolny

Kiermasz ogrodniczy „Pamiętajcie o ogrodach”

28-29 kwietnia sobota, niedziela, wstęp wolny
Wrocławski Tor Wyścigów Konnych – Partynice, ul. Zwycięska 2, 53-033 Wrocław

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.