Irlandczycy upomnieli się o konia Napoleona

Irlandzkie Muzeum z Cork zgłosiło swoje prawa do najcenniejszego eksponatu z Muzeum Wojska w Londynie, którym jest szkielet wierzchowca Napoleona Bonapartego.

Radni z irlandzkiej miejscowości w hrabstwie Cork po konsultacji z historykami przyjęli teorię, że słynny siwy Marengo został zakupiony na irlandzkim targu koni Cahirmee w Buttevant. Marengo był arabskim ogierem siwej maści, który był głównym wierzchowcem Napoleona Bonapartego podczas licznych bitew na terenie Europy, m.in. pod Waterloo. Szkielet Marengo przeszedł liczne zabiegi konserwatorskie, żeby doprowadzić go do stanu umożliwiającego wystawienie go w galerii brytyjskiego Muzeum.

Muzeum w Cork chciałoby wystawić szkielet araba Bonapartego jako najważniejszy eksponat w swojej ekspozycji. Na razie londyńskie National Army Museum nie dało jednak odpowiedzi. Co ciekawe, koniem Napoleona zainteresował się także ośrodek z okolicy Charleville, którego radni stwierdzili, że istnieje spora szansa, że siwy ogier został tak naprawdę kupiony na targu w Bartlemy. Gdzie ostatecznie będzie można zobaczyć szkielet słynnego wierzchowca przekonamy się wkrótce…

1 thought on “Irlandczycy upomnieli się o konia Napoleona”

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *