“Językowi wodze puścić” – konferencja „O koniu w Polsce”

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Fundacja Języka Polskiego organizują wspólnie konferencję „Językowi wodze puścić”. Odbędzie się ona 11 października 2018 roku w Teatrze Królewskim w Łazienkach Królewskich. Będzie to pierwsza z kilku konferencji organizowanych pod wspólnym tytułem „O koniu w Polsce”, przywołujących najlepsze polskie tradycje związane z końmi i jeździectwem. Wydarzenie jest częścią cyklu organizowanego w Łazienkach Królewskich „Koń jaki jest, każdy widzi”, który obejmuje spotkania, prelekcje i pokazy poświęcone tematyce konia, jego historii i obecności w życiu ludzi.

Konferencja będzie dotyczyła wszystkiego, co językowi polskiemu oraz polskiej tradycji i kulturze dały konie. Na ten temat dyskutować będą znawcy języka i miłośnicy koni (i vice versa). Łącząc dwa tematy – język polski oraz konie – organizatorzy chcą także trafić do osób niezwiązanych na co dzień z końmi i zwrócić uwagę na te piękne i szlachetne zwierzęta, które odegrały ważną rolę w dziejach Polski i w codzienności Polaków. Ma to odzwierciedlenie w języku, pełnym nawiązań do koni, i tymi właśnie tropami będą podążać wykładowcy w czasie konferencji. Usłyszymy prelekcję poświęconą obecności koni w języku dawnym i współczesnym oraz dyskusję panelową pt.  „Konie rządzimy wodzami, ludzi – mądrymi mowami” z udziałem językoznawców i koniarzy. Wydarzenie uświetni występ zespołu Wyspy Dobrej Nadziei.

W programie znajdują się między innymi wykład profesora Radosław

Konferencja ma uczcić kilka ważnych rocznic przypadających w 2018 roku:

  • 10 lat istnienia Fundacji Języka Polskiego,
  • 35 lat istnienia Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa (obecnie Oddziału Muzeum Łazienki Królewskie),
  • 100 lat odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • 200 lat obecności studiów polonistycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Polszczyzna jest prawdziwym dobrem kultury i naszym narodowym dziedzictwem. A że „dzielność i cnota z kulbaką i koniem się nie rozstają”, konie wydają się dobrym punktem wyjścia rozważań o języku dawnym i współczesnym właśnie w 2018 roku.

Patronatem honorowym konferencję objęła Pani Senator Maria Koc – Wicemarszałek Senatu RP.

Patronat merytoryczny nad konferencją objęli Dziekan Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Zbigniew Greń oraz Rada Języka Polskiego przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – naszym partnerem jest Biuro Programu „Niepodległa”.

Wstęp jest za okazaniem zaproszenia, które są do odebrania w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Dodatkowo, będziemy bardzo wdzięczni za relację niezwłocznie po wydarzeniu np. w zaproponowanym przez Państwa terminie.

Jedna myśl na temat ““Językowi wodze puścić” – konferencja „O koniu w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.