Odliczamy dni do „Myśląc o koniu”!

Dziewiąta edycja „Myśląc o Koniu” rusza  już 17.08 2018! W Karpaczu będziemy mogli oglądać zmagania trzech trenerów układających młode konie. Organizatorzy przygotowali dla nas także wykłady, kliniki, pokazy oraz inspirujące spotkania.

Wyjątkowa impreza, wyjątkowe miejsce i wyjątkowa publiczność!  W dotychczasowych edycjach MOK gościliśmy trenerów z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Holandii, Czech, Norwegii i Polski. W tym roku będziecie mieli okazję zobaczyć, jak pracują trenerzy z Bułgarii, Hiszpani i Wielkiej Brytanii.

Dzisiaj przedstawimy Wam sylwetki trenerów, z którymi będzie można spotkać się na miejscu.  Z Bułgarii przyjedzie do nas  Aleksander Penev, z UK – Joe Midgley, a  z Hiszpanii – Eduard Cugat Pelegri.

Joe Midgley – Wielka Brytania

Jak piszą o nim branżowe media – jeździeckie umiejętności Joe zaprowadziły go na najwyższe poziomy różnych dyscyplin.

Regularnie pracuje ze skoczkami z poziomu A, z końmi dresażowymi ze średniego i zaawasnowanego poziomu, a także z końmi występującymi na zawodach szczebla krajowego – zarówno tymi ze świata klasyki, jaki i tymi ze świata westu.

W ciągu kolejnych lat Joe rozwinął swój program układania młodych koni pod siodło – program, który jest zarazem łagodny i efektywny, ale przede wszystkim przygotowuje konia do kariery wierzchowca w dowolnej dyscyplinie, chętnego do nauki, ufnego i bezpiecznego.

Zrozumienie koni problemowych zapewnia Joe pracę na terenie całego kraju – Joe pracuje tak, by zrozumieć przyczynę problemu i dopiero wtedy nad nim pracować w sposób, jaki uzna za najlepszy, bez wystawiania konia na ryzyko i bez poświęcania wartości dobrego koniarstwa.

Dzień za dniem Joe pracuje z całym wachlarzem końskich przypadków – od szczęśliwych oferm i brykających łobuzów, po konie dresażowe i ex-wyścigowców. Prowadzi lekcje, pokazy i kliniki na terenie całego kraju.

Eduard Cugat Pelegri – Hiszpania

Od dziecka wiedziałem, że moje życie będzie się kręcić wokół koni. I choć w domu nie było koni, to od małego chodziłem na wszystkie pokazy i zawody konne, aby obserwować te wspaniałe zwierzęta. Po jakimś czasie spostrzegłem, że ludzie najczęściej nie brali pod uwagę jak może czuć się zwierzę z którym pracują, że je zwykle uczłowieczają i że ja sam chciałbym pracować z końmi zupełnie inaczej.

Los pozwolił mi na wypróbowanie budowania relacji z końmi kiedy skończyłem 15 lat – zacząłem wtedy brać lekcje tradycyjnej jazdy – ujeżdżenia i skoki. Bardzo szybko zostałem asystentem na kursach i innych szkoleniach, co otworzyło moje oczy jeszcze szerzej. Moi nauczyciele zaczęli się bacznie przyglądać w jaki sposób uzyskuję u koni zebranie i rozpoczęły się długie dyskusje czy należy używać więcej czy mniej presji i czy należy prosić o więcej czy o mniej.

W kolejnych latach przekonałem się, że stawianie siebie na miejscu konia i próba bycia razem z nim pomagała mi nie tylko w uzyskaniu postępów w pracy, ale także w jego rozluźnieniu, w rozbudzeniu jego ciekawości, w pozyskaniu jego pozytywnego nastawienia i w wielu przypadkach czas szkolenia ulegał jednocześnie skróceniu. W wieku 19 lat zacząłem pracować z młodymi końmi – ustanawiając podstawy tego, jak późniejszy wierzchowiec będzie postrzegał siodło i jeźdźca. Przygotowywałem w ten sposób konie, które później startowały w rajdach długodystansowych, w zawodach ujeżdżenia i w skokach. Zrozumiałem, że bez względu na dyscyplinę, w której przyjdzie im potem startować, każdy powinien przejść podstawowy trening z ziemi, by bez obciążenia i niepotrzebnego napięcia pracować nad właściwym ustawieniem mięśni.

Oprócz zwykłej pracy w ramach konsultacji i pracy końmi sportowymi, zacząłem także prowadzić szkolenia w formie kursów, klinik i seminariów. W 2013 spełnił się mój sen – otworzyłem własną szkołę Horse Connection Academy. Jednocześnie kiedy mogę, biorę udział w rajdach długodystansowych a dodatkowo z psami w zawodach agility.

Zawsze uczę innych, że to my ludzie jesteśmy odpowiedzialni za to, co i jak robią nasze konie – im samym nie pozwalamy przecież decydować, muszą zwykle wykonywać to, czego od nich wymagamy. A przecież jeśli tylko pozwolimy im być końmi i zaczniemy je motywować w miejsce zmuszania, nie tylko wykonają to, o co poprosimy, ale też zrobią to na pewno dużo lepiej.

Alexander Penev – Bułgaria

 Konie były obecne w moim życiu od zawsze. Ale to lata spędzone w USA zmieniły i rozwinęły moje podejście do pracy z nimi. Pracując jako kowboj zdobyłem doświadczenie w ujeżdżaniu młodych koni, trenowaniu koni a także naprawianiu koni trudnych zarówno ze względu na ich braki w wyszkoleniu, jak i na problemy behawioralne. To wtedy odczułem potrzebę znalezienia lepszego i efektywniejszego sposobu komunikacji z tymi wspaniałymi zwierzętami. Możliwość pracowania z profesjonalnymi trenerami i kowbojami pomogło mi udoskonalić moje umiejętności „koniarza”. Po powrocie do Bułgarii moim głownym celem jest rozpowszechnianie sztuki Jeździectwa Naturalnego, tak, aby więcej ludzi pozyskiwało bezpieczną współpracę z końmi bez potrzeby przechodzenia tak trudnej drogi jaka była moim udziałem.

Cieszę się na możliwość wystąpniena na Myśląc o Koniu i podzielenia sie swoją wiedzą, a także jej poszerzenia dzięki spotkaniu z innymi koniarzami!

3 myśli na temat “Odliczamy dni do „Myśląc o koniu”!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.