Wielka Wrocławska & Gentleman’s Day

Wielka Wrocławska & Gentleman’s Day, najważniejsze wydarzenie wyścigowe sezonu 2019 na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych – Partynice , już w najbliższą niedzielę 8 września. W programie siedem atrakcyjnych gonitw dnia, w tym Wielka Wrocławska – międzynarodowa gonitwa przeszkodowa o puchar Portu Lotniczego Wrocław, największa tego typu gonitwa w Polsce oraz Wielka Partynicka – międzynarodowa gonitwa z płotami o puchar Lotto.


Ponadto w programie pokazy: łucznictwa konnego, polskiej szkoły jazdy husarskiej, konkurs “wyścigowa elegancja” z nagrodą główną w postaci weekendu w szwajcarskim St. Moritz oraz atrakcje specjalne z okazji Gentleman’s Day. Gospodarzem dnia będzie znany aktor i miłośnik koni – Karol Strasburger. Początek wydarzenia o godz. 13:30, wstęp wolny.

Wielka Wrocławska & Gentleman’s Day to wyjątkowy dzień na Partynicach

8 września odbywa się największa gonitwa przeszkodowa w Polsce: Wielka Wrocławska o Nagrodę Portu Lotniczego Wrocław. Konie mają do pokonania dystans 5000 metrów oraz 24 przeszkody znajdujące się na trasie gonitwy. Wśród nich znajdują się bardzo widowiskowe, ale zarazem trudne do pokonania przeszkody wodne, podwójny żywopłot, przejście drogi, czy absolutnie najtrudniejsza, pokonywana tylko dwa razy w roku – skok trybunowy. Przeszkoda składa się z żywopłotu o wysokości 180 cm, za którym znajduje się suchy rów. Aby ją pokonać, koń musi oddać pięciometrowy skok.

Najważniejszą gonitwę dnia tradycyjnie poprzedza uroczysta parada konna. Na czele grupy jedzie dyrektor toru. Jerzy Sawka, który osobiście wita wrocławską publiczność. Dosiada zawsze Damara, konia Bohuna w „Ogniem i Mieczem”. To obyczaj wrocławski, na innych torach nieznany.

Pokazy konne


W tym roku oprócz parady, Wielką Wrocławską poprzedzą również dwa widowiskowe pokazy konne. W jednym z nich wystąpi Anna Sokólska – mistrzyni świata w łucznictwie konnym – z towarzyszeniem grupy AMM Archery. Ich występ to konie w pełnym galopie, silne ręce naciągające tatarskie łuki i świst strzał pędzących od początku 180m/sek.

Dla odmiany Alex Jarmuła wraz z Chorągwią Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej wystąpią w pokazie polskiej szkoły jazdy husarskiej, zaprezentują też sposoby posługiwania się bronią husarii: kopią, szablą i koncerzem.

Konkurs „wyścigowa elegancja” i wyjazd do szwajcarskiego St. Moritz


Wrocławski tor postawił na wyścigową elegancję, dlatego tradycją tzw. „dużych dni wyścigowych” są konkursy na najlepszy strój wyścigowy. Najszykowniej ubrana para w tym roku może wygrać wyjazd do szwajcarskiego St. Moritz, na White Turf – jedyne na świecie wyścigi konne po zamarzniętym jeziorze. Nagroda jest w zasięgu każdego, kto przyjdzie na wyścigi 8 września elegancko ubrany i da się sfotografować w specjalnej ramce. Jury, któremu przewodniczy fotografka – Lidia Popiel wybierze najlepiej ubrane pary.
Wrażeń estetycznych dostarczą nam nie tylko szykowne kreacje uczestników konkursu. Swoje prace malarskie pokaże wrocławska artystka Kamila Karst, na Partynicach zaprezentuje przede wszystkim obrazy i rzeźby przedstawiające świat koni i wyścigów.

Gentleman’s Day – na wyścigi zaprasza Karol Strasburger


Wielka Wrocławska to również Gentleman’s Day, więc nic dziwnego, że gospodarzem wyścigowej niedzieli na Partynicach będzie prawdziwy gentleman, Karol Strasburger – znany aktor filmowy i teatralny, ale też zapalony sportowiec, uprawiający wiele dyscyplin, w tym jazdę konną.

Jak dojechać i gdzie zaparkować – udogodnienia dla publiczności


Duże dni wyścigowe przyciągają na Partynice nawet kilkunastotysięczną publiczność. W związku z tym organizatorzy poza parkingiem przy torze, mieszczącym 300 miejsc, oddają do użytku widzom parking przy centrum handlowym Auchan. Dodatkowo uruchomiona zostanie bezpłatna linia autobusowa S6 kursująca pomiędzy pętlą Krzyki, Partynicami, a Auchan. Ponadto 2 czerwca kursująca na Partynice linia nr 113 w godzinach trwania wyścigów zwiększy częstotliwość przejazdów do 4 kursów na godzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.